Reklam Alanı

Aktif Gruplar

    Aktif Grup Yok.
Fevzi Çakmak Köyü PDF Yazdır e-Posta
Fevzi Çakmak Köyü bağlı bulunduğu ilçeden Alucra dan 15 Km. mesafede olup asfalt yolları güzel piknik alanları ile görülmeye değer, tepesi delik mevkisi ile çok elverişli av sahaları ile yaz, kış insanları kendine çeken Alucra nın ender köylerinden biridir. Eski adı Zıhar Şeyh, daha sonra Zıhar olarak bilinmektedir. 1960 yılında Fevzi Çakmak Paşa nın soy ismi olan Çakmak Köyü olarak yeniden düzenlenmiştir. 1916-1918 yılları arasında Çakmak Köyünde konuşlandırılan 11.Kolordu Komutanı mümtaz şahsiyet, Türkiye Cumhuriyeti nin Mareşallarından olan Fevzi Çakmak Paşa nın 2 yılı aşkın bir süre bu köyde görev yürütmesi sonucunda eski ismi Zıhar olan köyün ismi 1960 yılında Çakmak Köyü olarak değiştirilmiştir. Şimdi ise 18 Nisan 1999 seçimlerinden önce alınan karara göre Çakmak Köyü ismi 2001 yılında Fevzi Çakmak Köyü olarak yeniden düzenlenmiştir.

Fevzi Çakmak Köyü ; Kıpçak Türklerinin köyümüze gelerek yerleşmesiyle başlamaktadır. Kıpçak Türklerinden olan Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin dergahında yetişen ve kabri şerifi köy kabristanlığında bulunan ES - SEYYİD MEVLANA ŞEYH ÇAĞIRGAN I İSMAİL HAKKI VELİ EL HORASANİ ( ÇAĞIRGAN BABA ) Hazretlerinin Köyümüze gelerek yerleşmesiyle birlikte Alucra ve yöresinde ilk Müslüman Türk Köyünün temelleri atılmış bulunmaktadır ( 1342 ).

Köyümüzde kışla önü mevkiinde 1920 yılı öncesi Medrese bulunmakta olup, bu Medreseye bağlı Hacı Hasan Köyünde de Tekke mevcut bulunmaktaydı. Zıhar Medresesinde bir çok büyük din alimi yetişmiş bulunmaktadır. Zıhar Medresesi Alucra ve yöresine ışık tutmakla kalmamış Anadolu nunda aydınlanlatılmasında büyük rol oynamıştır. Bugün ise çeşitli nedenlerden dolayı Zıhar Medresesinin kalıntıları bile kalmamıştır.

Köyümüzün süsü ve sembolü olan ahlat ağaçları ise insanlarımızın bilinçsizliği sebebi ile kesilmekte ve hızla nesli tükenmeye doğru gitmektedir. Geçmişte büyüklerimizin bu ağaçların meyvesi nedeniyle ahlat ağaçlarına önem vermiş olmalarına karşın yeni nesil bu önemi kavrayamamış ve bu ağaçları yakacak olarak kullanmaya yönelmişlerdir. Bir an önce köy muhtarlığı ve köy derneklerinin ahlat ağaçlarını koruma altına alma gerekliliği bulunmaktadır.

Ormanlarımız ; Kavaklı Uzun Ormanlığı, Berdiye Ormanı ( Bu ormanlık alanı içerisinde Kaptıoğlu ve Paçaoğlu Koruluğu mevcuttur.), Tepeköy Ormanı, Erikpuarı Ormanı, Karaedük Ormanı, Çıtaalan Ormanı ve Baloğlu Ormanı dır.

Yaylalarımız Akyatak yaylası, Berdiye yaylası ( yassı çimen ) dır. Köyümüz halkı şu anda 500 yıllık geleneğimiz olan Akyatak yaylasına göçme ve Karadeniz yöresinin en güzel yaylasında yayla yapma geleneğini sürdürmektedir.

Köyümüzde yetişen çeşitli ağaçlar ; Çam, Meşe, Pelit, Yabani Kavak, Söğüt, Selvi Kavağı, Ahlat, Kuşburnu, Yaban Elması, Aluç, Yaban Eriği, Yaban Elması ve çeşitli meyve ağaçları bulunmaktadır.

Köyümüz 1914 seferberlik öncesi 600 hane iken seferberlik sonrası 1918 de Köyün nüfusu 350 haneye düşmüştür. Her zaman Alucra nın en büyük köyü olma özelliğini taşıyan köyümüz 1960 sonrası insanlarımızın aş ve iş umuduyla gurbete çıkmasıyla boşalmaya başlamış olup bugün 80 haneli bir köy durumuna düşmüştür.

Alucra ilçesinde ilk sağlık ocağı ve okul köyümüzde yapılmış olup 1965 sonrası 4 mahallede de ilk okul açılmıştır. Bugün ise öğrenci yetersizliği dolayısıyla bu okullar kapanmıştır.

FEVZİ ÇAKMAK KÖYÜ 4 MAHALLEDEN OLUŞMAKTADIR.

Bu mahallelerin içerisinde de bir çok semt bulunmaktadır. Bu mahalle ve semtler sırasıyla şöyledir ;

1 ) FATİH ( GRANMEREK ) MAHALLESİ

Nebilçukuru semti, Göcenoğlu semti, Ekşili semti, Üstel semti, Çıtıroğlu semti

2 ) SUİÇTİ MAHALLESİ ( KIŞLA ÖNÜ )

Kalebaşı semti, Yeni Mahalle, Kaptullu semti, Paçaoğlu semti, Cami yanı semti, Çatak semti

3 ) TEPE MAHALLESİ ( TEPEKÖY )

Tandoğan semti, Dedeoğlu semti, Darama semti, Zırfalı semti

4 ) SOLAKLI MAHALLESİ

Çolakhasanoğlu semti, Çödekli semti, Baloğlu semti, Pelitoğlu semti, Abdaloğlu semti, Memişli semti, Ayel semti

KÖYÜMÜZÜN CAMİLERİ

Köyümüz sınırları içerisinde sulama mahiyetli göletimizde bulunmaktadır. 1982 yılında yapılan göletimiz köyümüz arazilerinin % 35 ini sulayabilecek kapasite de yapılmıştır. Ayrıca kaynağı Gavur dağlarında olan Çalgan ve Hacı Hasan köylerinin arazilerinin bir bölümünden ve köyümüz arazileri içerisinden geçerek Alucra istikametine akan Bağırsak deresi ise köyümüz arazilerinin % 16 sını sulamaya katkı sağlamaktadır.

KOMŞULARIMIZ ;

Köyümüzün doğusunda Çalgan ve Hacı Hasan Köyleri, Güneyinde Arda ve Elekse Köyleri, Kuzeyinde Yeşilyurt Köyü ve Haşhaş Mahallesi, Batısında Gürbulak ve Karabörk Köyleri ile çevrili bulunmaktadır.

Köyümüzde geçim kaynağı olarak hayvancılık ve tarım yapılmaktadır. Bu konu ile alakalı derneklerimiz ve muhtarlığımızın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurma çalışmaları devam etmektedir.

KÖYÜMÜZÜN GÖRÜLMEYE DEĞER GEZİ VE PİKNİK ALANLARI ;

Köyümüz Tepe Mahalle sınırları içerisinde bulunan Alucra nın en güzel piknik alanı olan, Köyümüz gezilerinin düzenlendiği ve Toplantılarının da yapıldığı Gölet mevkii düzgün yolları ve çok güzel doğası ile görülmeye değer ender yerlerden birisidir. Yaklaşık 1 Km. uzaklıkta olan TEPESİ DELİK mevki si tarihi ve doğal güzellikleri bulunan insanların görmek için akın ettiği görülmeye değer bir yerdir.

TEPESİ DELİK ;

Evliya Çelebi nin seyahatnamesinde İnderesi olarak bahsettiği insanların tepesi delik olarak bildikleri bu yer hakkında çeşitli rivayetler söylenmektedir. Tepesi delik in bilinen en büyük özelliği ; içerisinde bulunan göllerin, yer altı nehri nin ve sayısız mağaraların bulunmasıdır. Sit alanı olarak ilan edilen bu yer hakkında bilinen bir rivayet daha vardır ; Alucra - Çamoluk yolu üzerinde Arda köyü sınırları içerisinde viraj ağzında bulunan insanların bir konaklama merkezi haline gelmiş çeşmenin kaynağı nın çıktığı dağdan Tepesi delik e bağlantısı bulunan bir yer altı nehride mevcuttur. Günümüze kadar dilden dile anlatılarak gelen KILIÇ HİKAYESİ ; Tepesi delik ile Arda dağı arasındaki yer altı nehrinin güzergahında olduğu rivayet edilmektedir.

Alucra ve yöresinde konuşulan Tepesi delik hakkında anlatılan rivayetlerden bahsedelim. Tepesi delik coğrafi yapısı itibariyle gizlenmeye ve barınmaya çok müsait olduğu için tarihteki yaşamış insanların burada kalıntıları bulunmaktadır. Alucra'yı satın alabilecek büyüklükte hazine olduğu ve bu hazinenin korunmasında su ile çalışan bir mekanizmaya eklenmiş kılıçlar dan bahsedilmektedir. Bir rivayete göre hazinenin bulunduğu odaya girmeyi engelleyen bu kılıçlar diğer bir rivayete göre de tuzak sistemli olup odaya girildikten sonra çalıştığı söylenmektedir. Bu konuda eski insanlardan aldığımız bilgilere göre yaklaşık 8-10 kamyon yükü Ardıç ağacı ( merteği ) bulunduğu, ayrıca mağara içerisinde el yapımı taşların bulunduğu söylenmektedir.

Tepesi delik mevkisini ziyaret eden insanlarımızda mağara girişinde bulunan sudan çay demlenmesi, mağara girişine kadar inilerek o esrarengiz havayı ve ortamı yaşama arzusu gelenek haline gelmişti.